13-08-2022 Wędrówka ścieżkami Beskidu Śląskiego, trójstyk Jaworzynka.

W sobotę 13 sierpnia wybraliśmy się z Dorotą w Beskidy, naszym celem był trójstyk "Jaworzynka", miejsce gdzie zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech oraz Słowacji. Odwiedziliśmy też trzy miejscowości położone w pobliżu trójstyku. Polska wieś Jaworzynka (leżącą w Beskidzie Śląskim) z kościołem pw. Matki Bożej Frydeckiej, słowacką Czerne (należącą do Kraju Żylińskigo) z kościołem pw. św. Piotra i Pawła oraz czeską Herczawa (będącą częścią Kraju Morawsko-Śląskiego) z kościołem pw. św. Cyryla i Metodego.

Dojście do trójstyku "Jaworzynka"

W należącym do miejscowości Jaworzynka przysiółku Trzycatek zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Stoją tu trzy obeliski ponad dwumetrowej wysokości wykonane z jasnoszarego granitu z nazwami trzech państw. Obeliski polski i czeski stoją w odległości kilkunastu metrów od siebie. Trzeci słowacki znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej, za potoczkiem. Formalnie miejsce to powstało w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Niedawno zostało wzbogacone o wiaty i tablice informacyjne. Sam punkt zbiegu trzech granic znajduje się w korycie strumienia o nazwie Potok Wały nad którym możemy przejść nowo wybudowanym mostkiem. W rejonie trójstyku leżą wsie, polska Jaworzynka, słowacka Czerne oraz czeska Herczawa. Aktualnie trwają prace mające na celu połączenie tych miejscowości ścieżkami rowerowymi.

W drodze powrotnej do Kielc zatrzymaliśmy się w Szczyrku i zdobyliśmy Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Niestety towarzyszyła nam mgła i deszcz.

Galeria: