15-02-2014 Zimowe wejście na Łysicę z Klubem Górskim PTTK Kielce - relacja.

W sobotę 15 lutego 2014 odbyło się kolejne, już piąte zimowe zdobywanie Łysicy zorganizowane wspólnie przez Klub Górski PTTK Kielce i Klub Turystów Pieszych „Przygoda”  dla upamiętnienia 34-tej rocznicy zdobycia Mount Everestu przez  Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego.

Pierwsze zimowe zdobycie najwyższej góry Ziemi, Mount Everestu  miało miejsce 17 lutego 1980 roku. Mount Everest zdobyli wówczas dwaj Polacy Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Wspinaczka była niezwykle trudna, trwała ponad półtora miesiąca.   Z powodu braku specjalistycznego sprzętu Krzysztof Wielicki wchodził na szczyt w okularach spawalniczych, inni uczestnicy wyprawy korzystali z gogli narciarskich.  Himalaiści na szczycie pozostawili różaniec - prezent od papieża,  drewniany krzyżyk  oraz termometr rejestrujący temperatury minimalne. Kierownik wyprawy Andrzej Zawada wysłał telegram z wiadomością o zdobyciu szczytu m.in. do papieża Jana Pawła II i otrzymał od niego list z gratulacjami.

Trasa Klubu Górskiego, którą prowadziłem wspólnie z Dorotą Szarek rozpoczęła się obok Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej i prowadziła przez Kakonin, Przełęcz Świętego Mikołaja. Na Łysicy spotkaliśmy piechurów z KTP „Przygoda”. Naszą  16 kilometrową wędrówkę zakończyło zejście do Św. Katarzyny.

 

Galeria: